VAKIFLI’DA MERYEM ANA YORTUSU COŞKUSU

VAKIFLI’DA MERYEM ANA YORTUSU COŞKUSU haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2022-08-16 10:37

VAKIFLI’DA MERYEM ANA YORTUSU COŞKUSU

  İlçemizde Türkiye’nin tek Ermeni köyü Vakıflı’da düzenlenen Meryem Ana Bayramı kutlama ve ayini bölgedeki vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan'ın yönettiği ayinde ilahiler okundu. Bağ bozumunu yapan çiftçiler, ayin sonunda üzümlerini kilise bahçesine getirdi ve yılın bereketli geçmesi için dua etti.

Yüzyıllardır Medeniyetlere ev sahipliği yapmış, kardeşliğin, sevginin saygının, hoş görü ve dayanışmanın birlikte yoğrulduğu Hatay, Türkiyeʹnin tek Ermeni Köyü olan Samandağ Vakıflıʹda Meryem Ana Bayramı coşkuyla kutlandı. 

Tüm Ermeni ve Hristiyan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutlamalar için bir gün önceden kurbanlar kesildi, Vakıflı köyündeki kilisenin bahçesinde özel bir ekip dev kazanlarda hirisi pişirimine başladı. Geceden toplanan kalabalık bayram kutlamaları dolayısıyla kilise bahçesinde davul zurna ve müzik eşliğinde yapılan müzikle geç saatlere kadar gönüllerince eğlendiler.

   Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının yaşadığı mahallede geleneksel olarak düzenlenen "Meryem Ana Yortusu" ve "Üzüm Bayramı" etkinliklerine katılanlara, kazanlarda pişirilen buğday ile et karışımı hirisi ikram edildi.

  Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, Vakıflı’nın Türkiye’nin tek Ermeni köyü olduğuna dikkat çekerek, “Vakıflı’da en şenlikli kutladığımız bayram bugünkü Meryem Ana Yortusudur. Meryem Ana Yortusu’nda üzümleri kutsarız. Kilisemizin de aynı zamanda isim günüdür ve ’Hirise’ adını verdiğimiz adak yemeğimizi yaparız. Bugün kilise bahçemizde Ermenilerle birlikte alevi ve sünni komşularımız hep beraber bu bayramı kutlamaktan mutluyuz” dedi.