Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Dr. YOĞUN’DAN “DİABETİK RETİNOPATİ”
GÜNDEM
2022-12-08 15:49

Dr. YOĞUN’DAN “DİABETİK RETİNOPATİ”

Dr. YOĞUN’DAN “DİABETİK RETİNOPATİ”

Hatay Özel Samandağ Deniz Hastanesinin başarılı doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Yoğun; “Diabetik retinopati” hakkında açıklamada bulundu:

Diabetik retinopati, günümüzde en önemli körlük sebeplerinin başında gelmektedir. Retina kan damarlarındaki değişiklikler sonucunda meydana gelir.

“Şeker hastalığına bağlı körlüğün en sık görülen nedeni “Diyabetik Retinopati’dir. Diyabet, insülin salınımı veya insülün etkisinin yetersizliği sonucu kan şekerinin artmasıyla kendini gösteren metabolik bir hastalıktır. Diyabet, gözün özellikle sinir tabakasını (retina veya ağ tabaka) ve bu tabakadaki kılcal damarları etkileyerek çalışmasını bozmakta ve görme kayıplarına yol açmaktadır. Şeker hastalığına bağlı retina bozukluklarına diyabetik retinopati adı verilmektedir.

Diabetik Retinopatinin Belirtileri Nelerdir?

Diabetik retinopati sinsi bir hastalıktır. Hastalığın erken dönemlerinde, herhangi bir belirti yoktur, ayrıca diabetik retinopati ağrısız bir hastalıktır. Muayene için belirti vermesini beklememek ve senede bir retina muayenesi olmak gerekir.

Makula denilen görme merkezinde makula ödemi denilen sıvı birikimi.”


Bu haber 98 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM